Who Represents School Choice Towns?

The following is a list of all Vermont State Representatives and Senators organized by county/district and the towns they represent. The towns highlighted in RED are “tuitioning” towns that have school choice.

Those marked YES have signed onto a formal letter stating that the intent of the legislature is/was to protect school choice where it exists and to allow existing tuitioning towns to join into mergers without giving up school choice. Click to see 46letter.

Click on a Rep’s name for contact information. Tell them to sign the letter and support school choice and their constituents who want to keep it.

 

Addison County

Sen. Claire Ayer, Addison

Sen. Christopher Bray, Addison

*     *     *

Rep. Betty Nuovo, Addison 1

Rep. Amy Sheldon, Addison 1

Middlebury

 

Rep. Willem Jewett, Addison 2


Cornwall, Goshen (K-6), Hancock (K-12), Leicester, Ripton, Salisbury

 

Rep. Diane Lanpher, Addison 3


Rep. Warren Van Wyck, Addison 3


Addison, Ferrisburgh, Panton, Vergennes, Waltham

 

Rep. Fred Baser, Addison 4

Rep. David Sharpe, Addison 4

Bristol, Lincoln, Monkton, Starksboro

 

Rep. Harvey Smith, Addison 5

Bridport, New Haven, Weybridge

 

Rep. Alyson Eastman, Addison-Rutland


Benson, Orwell, Shoreham, Whiting

 

Rep. Patsy French, Orange-Washington-Addison

Rep. Marjorie Ryerson, Orange-Washington-Addison

Braintree, Brookfield, Granville, Randolph, Roxbury

 

Bennington County

 

Sen. Brian Campion, Bennington

Sen. Dick Sears, Bennington

 

*     *     *

Rep. William Botzow, Bennington 1


Pownal, Woodford

 

Rep. Timothy Corcoran, Bennington 2-1


Rep. Rachael Fields, Bennington 2-1


Bennington

 

Rep. Ruqaiyah Morris, Bennington 2-2

YES. Rep. Mary Morrissey, Bennington 2-2


Bennington

 

Rep. Alice Miller, Bennington 3


Glastenbury (K-12), Shaftsbury, Sunderland (7-12)

 

Rep. Steven Berry, Bennington 4


Rep. Cynthia Browning, Bennington 4


Arlington, Manchester (9-12), Sandgate (K-12), Sunderland (7-12)

 

Rep. Patricia Komline, Bennington-Rutland


Danby, Dorset (9-12), Landgrove, Mount Tabor (7-12), Peru

 

Rep. Robin Chestnut-Tangerman, Rutland-Bennington


Middletown Springs (7-12), Pawlet (7-12), Rupert (7-12), Tinmouth, Wells (7-12)

 

Rep. Laura Sibilia, Windham-Bennington

Dover (7-12), Readsboro (9-12), Searsburg (K-12), Somerset (K-12), Stamford (9-12), Wardsboro (7-12), Whitingham

 

Rep. Oliver Olsen, Windham-Bennington-Windsor


Jamaica, Londonderry, Stratton (K-12), Weston, Winhall (K-12)

 

Caledonia County

Sen. Joe Benning, Caledonia

Sen. Jane Kitchel, Caledonia

 

*     *     *

Rep. Marcia Martel, Caledonia 1


Barnet (9-12), Ryegate, Waterford (9-12)

 

Rep. “Chip” Troiano, Caledonia 2


Hardwick, Stannard (7-12), Walden (9-12)

 

Rep. Scott Beck, Caledonia 3

Rep. Janssen Willhoit, Caledonia 3

St. Johnsbury (9-12)

 

YES. Rep. Martha Feltus, Caledonia 4

Rep. Richard Lawrence, Caledonia 4


Burke (9-12), Lyndon (9-12), Sutton (9-12)

 

Rep. Constance Quimby, Essex-Caledonia

Brunswick (9-12), Concord (9-12), Granby (K-12), Guildhall (7-12), Kirby (K-12), Lunenburg (9-12), Maidstone (K-12), Victory (K-12)

 

YES. Rep. Paul Lefebvre, Essex-Caledonia-Orleans


Averill, Avery’s Gore, Bloomfield, Brighton, Canaan, East Haven (K-12), Ferdinand (K-12), Lemington (K-12), Lewis, Newark (9-12), Norton, Warner’s Grant, Warren Gore, Westmore (K-8)

 

Rep. “Kitty” Toll, Caledonia-Washington

Cabot, Danville, Peacham

 

Rep. “Chip” Conquest, Orange-Caledonia 1


Groton, Newbury, Topsham

 

YES. Rep. Vicki Strong, Orleans-Caledonia

Rep. Samuel Young, Orleans-Caledonia

Albany, Barton, Craftsbury, Glover, Greensboro, Sheffield, Wheelock

 

 

Chittenden County

Sen. Tim Ashe, Chittenden

Sen. Philip Baruth, Chittenden


Sen. “Ginny” Lyons, Chittenden


Sen. Michael Sirotkin, Chittenden

Sen. Diane Snelling, Chittenden

Sen. David Zuckerman, Chittenden

 

*     *     *

Rep. Anne O’Brien, Chittenden 1


Richmond

 

Rep. Terence Macaig, Chittenden 2


Rep. James McCullough, Chittenden 2

Williston

 

Rep. William Frank, Chittenden 3

Rep. George Till, Chittenden 3

Jericho, Underhill

 

Rep. Michael Yantachka, Chittenden 4-1

Charlotte, Heinsburg

 

Rep. William Lippert, Chittenden 4-2


Hinesburg

 

Rep. Kathryn Webb, Chittenden 5-1

Shelburne

 

Rep, Joan Lenes, Chittenden 5-2


St. George (K-12), Shelburne

 

Rep. Joanna Cole, Chittenden 6-1

Rep. Kurt Wright, Chittenden 6-1

Burlington

 

Rep. Jeane O’Sullivan, Chittenden 6-2


Burlington

 

Rep. Jill Krowinski, Chittenden 6-3


Rep. Curt McCormack, Chittenden 6-3


Burlington

 

Rep. Christopher Pearson, Chittenden 6-4

Rep. Kesha Ram, Chittenden 6-4

Burlington

 

Rep. Johannah Donovan, Chittenden 6-5

Rep. Mary Sullivan, Chittenden 6-5


Burlington

 

Rep. Barbara Rachelson, Chittenden 6-6

Burlington

 

Rep. Clement Bissonette, Chittenden 6-7


Rep. Diana Gonzalez, Chittenden 6-7


Burlington, Winooski

 

Rep. Martin LaLond, Chittenden 7-1


South Burlington

 

Rep. Ann Pugh, Chittenden 7-2

South Burlington

 

Rep. Helen Head, Chittenden 7-3


South Burlington

 

Rep. Maida Townsend, Chittenden 7-4

South Burlington

 

Rep. Debbie Evans, Chittenden 8-1

Rep. Linda Myers, Chittenden 8-1


Essex

 

Rep. Paul Dame, Chittenden 8-2

Rep. Timothy Jerman, Chittenden 8-2


Essex

 

YES. Rep. Bob Bancroft, Chittenden 8-3


Essex, Westford (9-12)

 

Rep. James Condon, Chittenden 9-1


Rep. Joey Purvis, Chittenden 9-1


Colchester

 

Rep. Patrick Brennan, Chittenden 9-2


Rep. Maureen Dakin, Chittenden 9-2


Colchester

 

Rep. Ron Hubert, Chittenden 10

YES*Rep. Donald Turner, Chittenden 10

Milton

* Rep. Turner as Minority Leader made a separate statement on behalf of his caucus.

 

Rep. Mitzi Johnson, Grand Isle-Chittenden

Rep. Robert Krebs, Grand Isle-Chittenden


Alburgh (7-12), Grand Isle (9-12), Isle La Motte (7-12), Milton, North Hero (7-12), South Hero (9-12)

 

Essex County

Sen. John Rogers, Essex-Orleans

Sen. Robert Starr, Essex-Orleans

 

*     *     *

Rep. Constance Quimby, Essex-Caledonia

Brunswick (9-12)Concord (9-12)Granby (K-12)Guildhall (7-12)Kirby (K-12)Lunenburg (9-12)Maidstone (K-12)Victory (K-12)

 

YES. Rep. Paul Lefebvre, Essex-Caledonia-Orleans


Averill, Avery’s Gore, Bloomfield, Brighton, Canaan, East Haven (K-12)Ferdinand (K-12)Lemington (K-12), Lewis, Newark (9-12), Norton, Warner’s Grant, Warren Gore, Westmore (K-8)

 

Franklin County

YES. Sen. Dustin Degree, Franklin

Sen. Norm McAllister, Franklin

 

*     *     *

YES. Rep. Carolyn Branagan, Franklin 1


Georgia (9-12)

 

Rep. Barbara Murphy, Franklin 2


Fairfax

 

Rep. Kathleen Keenan, Franklin 3-1

Rep. Corey Parent, Franklin 3-1


St. Albans City, St. Albans Town

 

Rep. “Lynn” Dickinson, Franklin 3-2


St. Albans Town

 

YES. Rep. Marianna Gamache, Franklin 4

YES. Rep. Brian Savage, Franklin 4

Sheldon (9-12), Swanton

 

YES. Rep. Steve Beyor, Franklin 5

Rep. “Chuck” Pearce, Franklin 5


Berkshire (9-12), Franklin, Highgate, Richford

 

Rep. Daniel Connor, Franklin 6


Bakersfield (9-12), Fairfield (9-12), Fletcher (7-12)

 

YES. Rep. Larry Fiske, Franklin 7


Enosburgh, Montgomery (9-12)

 

Grand Isle County

Sen. Dick Mazza, Grand Isle

*     *     *

Rep. Mitzi Johnson, Grand Isle-Chittenden

Rep. Robert Krebs, Grand Isle-Chittenden


Alburgh (7-12), Grand Isle (9-12), Isle La Motte (7-12), Milton, North Hero (7-12), South Hero (9-12)

 

Lamoille County

Sen. Richard Westman, Lamoille

*     *     *

 

YES. Rep. Heidi Scheuermann, Lamoille 1

Stowe

 

Rep. Linda Martin, Lamoille 2

Rep. Mark Woodward, Lamoille 2

Belvidere (K-6), Hyde Park, Johnson, Wolcott (7-12)

 

Rep. Bernard Juskiewicz, Lamoille 3


Cambridge, Waterville

 

Rep. Avram Patt, Lamoille-Washington

Rep. Shap Smith, Lamoille-Washington

Elmore (4-12), Morristown, Woodbury, Worcester

 

YES. Rep. Mark Higley, Orleans-Lamoille


Eden, Jay, Lowell, Troy, Westfield (7-8)

 

Orange County

Sen. Mark McDonald, Orange

 

*     *     *

 

Rep. Susan Davis, Orange 1

Rep. Rodney Graham, Orange 1


Chelsea, Corinth, Orange (9-12), Vershire, Washington (9-12), Williamstown

 

Rep. Sarah Copeland-Hanzas, Orange 2

Bradford, Fairlee, West Fairlee

 

Rep. “Chip” Conquest, Orange-Caledonia 1


Groton, Newbury, Topsham

 

Rep. Patsy French, Orange-Washington-Addison

Rep. Marjorie Ryerson, Orange-Washington-Addison

Braintree, Brookfield, Granville, Randolph, Roxbury (7-12)

 

Rep. Sarah Buxton, Windsor-Orange 1


Royalton, Tunbridge

 

Rep. James Masland, Windsor-Orange 2


Rep. Timothy Briglin, Windsor-Orange-2


Norwich, Sharon (7-12), Strafford (9-12), Thetford (7-12)

 

Orleans County

Sen. John Rogers, Essex-Orleans

Sen. Robert Starr, Essex-Orleans

 

*     *     *

 

Rep. Lynn Batchelor, Orleans 1

Rep. Loren Shaw, Orleans 1

Brownington, Charleston, Derby, Holland, Morgan (K-6)

 

YES. Rep. Michael Marcotte, Orleans 2

YES. Rep. Gary Viens, Orleans 2

Coventry (9-12), Irasburg, Newport City, Newport Town (7-8), Troy

 

Rep. Vicki Strong, Orleans-Caledonia

Rep. Samuel Young, Orleans-Caledonia

Albany, Barton, Craftsbury, Glover, Greensboro, Sheffield, Wheelock

 

Rep. Mark Higley, Orleans-Lamoille


Eden, Jay, Lowell, Troy, Westfield

 

YES. Rep. Paul Lefebvre, Essex-Caledonia-Orleans


Averill, Avery’s Gore, Bloomfield, Brighton, Canaan, East Haven (K-12)Ferdinand (K-12)Lemington (K-12), Lewis, Newark (9-12), Norton, Warner’s Grant, Warren Gore, Westmore (K-8)

 

Rutland County

YES. Sen. Brian Collamore, Rutland

YES. Sen. Peg Flory, Rutland
Sen.

YES. Kevin Mullin, Rutland

 

*     *     *

Rep. Patricia McCoy, Rutland 1


Ira (K-12), Poultney

 

Rep. Thomas Burditt, Rutland 2

Rep. David Potter, Rutland 2


Clarendon, Proctor, Tinmouth (7-12), Wallingford, West Rutland

 

Rep. William Canfield, Rutland 3

Rep. Robert Helm, Rutland 3


Castleton, Fair Haven, Hubbardton (9-12), West Haven (K-8)

 

Rep. Thomas Terenzini, Rutland 4

Rutland Town (9-12)

 

Rep. Peter Fagan, Rutland 5-1


Rutland City

 

Rep. Lawrence Cupoli, Rutland 5-2


Rutland City

 

Rep. Herbert Russell, Rutland 5-3

Barre City

 

Rep. Douglas Gage, Rutland 5-4


Rutland City

 

Rep. Stephen Carr, Rutland 6

YES. Rep. “Butch” Shaw, Rutland 6

Brandon, Pittsford, Sudbury

 

Rep. Robin Chestnut-Tangerman, Rutland-Bennington


Middletown Springs (7-12), Pawlet (7-12), Rupert (7-12), Tinmouth, Wells (7-12)

 

Rep. Job Tate, Rutland-Windsor 1

Bridgewater, Chittenden (9-12), Killington, Mendon (9-12)

 

Rep. Dennis Devereux, Rutland-Windsor 2


Ludlow, Mount Holly, Shrewsbury

 

Rep. Alyson Eastman, Addison-Rutland


Benson, Orwell, Shoreham, Whiting

 

Rep. Patricia Komline, Bennington-Rutland


Danby (7-12), Dorset (9-12), Landgrove, Mount Tabor (7-12), Peru (9-12)

 

Rep. Sandy Haas, Windsor-Rutland
Bethel, Pittsfield, Rochester, Stockbridge

 

Washington County

Sen. Ann Cummings, Washington

Sen. Bill Doyle, Washington
Sen. Anthony Pollina, Washington

 

*     *     *

Rep. Anne Donahue, Washington 1

Rep. Patti Lewis, Washington 1


Berlin, Northfield

 

Rep. Robert LaClair, Washington 2

Rep. Francis McFaun, Washington 2


Barre Town

 

Rep. Paul Poirier, Washington 3

Rep. Tommy Walz, Washington 3

Barre City

 

Rep. Mary Hooper, Washington 4

Rep. Warren Kitzmiller, Washington 4


Montpelier

 

Rep. Anthony Klein, Washington 5

East Montpelier, Middlesex

 

Rep. Janet Ancel, Washington 6


Calais, Marshfield, Plainfield

 

Rep. Maxine Grad, Washington 7

Rep. Adam Greshin, Washington 7


Duxbury, Fayston, Moretown, Waitsfield, Warren

 

Rep. Rebecca Ellis, Washington-Chittenden


Bolton, Buel’s Gore (K-12), Huntington, Waterbury

 

Rep. Avram Patt, Lamoille-Washington

Rep. Shap Smith, Lamoille-Washington

Elmore (4-12), Morristown, Woodbury, Worcester

 

Rep. Patsy French, Orange-Washington-Addison


Rep. Marjorie Ryerson, Orange-Washington-Addison


Braintree, Brookfield, Granville (K-12), Randolph, Roxbury

 

Rep. Rebecca Ellis, Washington-Chittenden

Rep. Thomas Stevens, Washington-Chittenden

Bolton, Buel’s Gore, Huntington, Waterbury

 

Rep. “Kitty” Toll, Caledonia-Washington

Cabot, Danville, Peacham (7-12)

 

Windham County

Sen. Becca Bliant, Windham

Sen. Jeanette White, Windham

 

*     *     *

Rep. Mike Hebert, Windham 1


Guilford, Vernon (9-12)

 

Rep. Valerie Stuart, Windham 2-1

Brattleboro

 

Rep. Mollie Burke, Windham 2-2
Brattleboro

Rep. Tristan Toleno, Windham 2-3

Brattleboro

 

Rep. Carolyn Partridge, Windham 3

Rep. Matthew Treiber, Windham 3

Athens (7-8), Brookline, Grafton (7-8), Rockingham, Westminster (7-8), Windham

 

Rep. David Deen, Windham 4

Rep. Michael Mrowicki, Windham 4


Dummerston, Putney, Westminster (7-8)

 

Rep. Emily Long, Windham 5


Marlboro (9-12), Newfane, Townsend

 

Rep. Anne Manwaring, Windham 6


Halifax (9-12), Whitingham, Wilmington

 

Rep. Laura Sibilia, Windham-Bennington

Dover (7-12), Readsboro (9-12), Searsburg (K-12), Somerset, Stamford (9-12), Wardsboro (7-12), Whitingham

 

Rep. Oliver Olsen, Windham-Bennington-Windsor


Jamaica, Londonderry (9-12), Stratton (K-12), Weston (9-12), Winhall (K-12)

 

Windsor County

Sen. John Campbell, Windsor

Sen. Dick McCormack, Windsor
Sen. Alice Nitka, Windsor

*     *     *

 

Rep. John Bartholomew, Windsor 1

Rep. Donna Sweaney, Windsor 1

Hartland (9-12), West Windsor (7-12), Windsor

 

Rep. Mark Huntley, Windsor 2


Cavendish, Weathersfield (9-12)

 

Rep. Leigh Dakin, Windsor 3-1


Andover, Baltimore (K-12), Chester, Springfield

 

Rep. Alice Emmons, Windsor 3-2


Rep. Robert Forguites, Windsor 3-2


Springfield

 

Rep. Teo Zagar, Windsor 4-1

Barnard, Hartford, Pomfret

 

Rep. Kevin Christie, Windsor-4-2


Rep. Gabrielle Lucke, Windsor 4-2


Hartford

 

Rep. Alison Clarkson, Windsor 5


Plymouth (K-12), Reading, Woodstock

 

Rep. Sarah Buxton, Windsor-Orange 1


Royalton, Tunbridge (9-12)

 

Rep. Timothy Briglin, Windsor-Orange-2

Rep. James Masland, Windsor-Orange 2


Norwich, Sharon (7-12), Strafford (9-12), Thetford (7-12)

 

Rep. Sandy Haas, Windsor-Rutland


Bethel, Pittsfield (K-12), Rochester, Stockbridge (7-12)

 

Rep. Job Tate, Rutland-Windsor 1

Bridgewater, Chittenden (9-12), Killington, Mendon (9-12)

 

Rep. Dennis Devereux, Rutland-Windsor 2


Ludlow, Mount Holly, Shrewsbury

 

Rep. Oliver Olsen, Windham-Bennington-Windsor
Jamaica, Jamaica, Londonderry, Stratton (K-12), Weston, Winhall (K-12)

 

About Us

The Ethan Allen Institute is Vermont’s free-market public policy research and education organization. Founded in 1993, we are one of fifty-plus similar but independent state-level, public policy organizations around the country which exchange ideas and information through the State Policy Network.
Read more...

Latest News

VT Left Wing Media Bias Unmasks Itself

July 24, 2020 By Rob Roper Dave Gram was a long time reporter for the Associated Press, is currently the host of what’s billed on WDEV as a...

Using Guns for Self Defense – 3 Recent Examples

July 24, 2020 By John McClaughry  The Heritage Foundation’s Daily Signal last week published eleven news stories about citizens using a firearm to stop a crime. Here are...

FERC ruling on solar subsidies could help Vermont ratepayers

July 21, 2020 By John McClaughry Last Thursday, the Federal Energy Regulatory Commission finalized its updates to the Public Utility Regulatory Policies Act (PURPA), in what the majority...

The Moderate Left’s Stand for Free Speech

July 17, 2020 By David Flemming Harper’s Magazine, a long-running monthly magazine of literature, politics, culture, finance, and the arts, is hardly what you would call a ‘politically...

Trump’s Regulatory Bill of Rights

July 16, 2020 by John McClaughry “President Trump [last May] issued an executive order entitled  ‘Regulatory Relief to Support Economic Recovery.’ The executive order includes a regulatory bill...

Video